Kúsok každej z nás: Silná žena

Dlho som žila v ilúzii, lebo som sa bála ešte väčšej bolesti z pravdy ako z klamstva, myslela som si, že nemám dosť síl na to zvládnuť to. Až prišiel môj syn a ukázal mi, aká silná dokážem byť, pokiaľ byť silnou je jediná možnosť, ktorú mám.

Jeho narodenie bolo pre mňa darom a jeho ochorenie, ktoré sa neskôr prejavilo, výzvou zobudiť v sebe silu, ktorá vo mne je. Dodnes si pamätám, ako som zúfalo stála na chodbe a čakala na primára detskej neurológie. Ani po týždni v nemocnici mi nepovedali, čo budú robiť pre to, aby zastavili epileptické záchvaty, ktorých bolo denne aj vyše sto, ktoré vrátili moje ročné dieťa na úroveň batoľaťa. Zo živého chlapca sa stala len schránka s neprítomným pohľadom, ktorá bola v neustálom záchvate. Každým dňom sa môj strach oňho len zväčšoval, prestal ma vnímať, prestal reagovať na moje oslovenie, proste tu už so mnou nebol. V noci som si ho brala k sebe do postele a hlavičku som mu ukladala na svoju hruď, aby počul tlkot môjho srdca. Dúfala som, že si ho bude pamätať z čias, keď bol v brušku, aby sa cítil v bezpečí, aby vedel, že som pri ňom, aj keď ma nevníma. Lekári mi veľmi opatrne podsúvali informácie o jeho stave, liečbe, prognóze, keďže som bola už vo vyššom štádiu tehotenstva s dcérou. Avšak ja som chcela odpovede a pravdu. Až neskôr som si uvedomila, že na takúto pravdu sa nikdy neviete pripraviť. Dodnes si viem predstaviť ten pocit, ktorý som mala na chodbe, keď mi primár v obavách o moje zdravie a ešte nenarodené dieťa hovoril, že môj syn je medikamentózne rezistentný, že aj napriek všetkej snahe zastaviť záchvaty liekmi sa im to zrejme nepodarí. Dodnes cítim bezmocnosť, ktorú vo mne vyvolali jeho slová, že sa mám začať zmierovať s tým, že môj syn ostane s neprítomným pohľadom ležať, že mi z neho zostane len telesná schránka, že sa nikdy nebude naháňať za loptou, že možno nikdy nebude vedieť, že som jeho mama, ktorá ak by mohla, tak by preňho obetovala aj svoj život. Do toho okamihu som ani len netušila, akú silu v sebe mám. Mohla som sa tam zrútiť, ale nestalo sa. Zavládol vo mne pokoj a moja myseľ bola čistá s jediným cieľom – dostať svoje dieťa do stavu, aby viedlo život ako každé iné zdravé dieťa, a vrátiť ho späť „do života“. Nebolo na svete výskumného strediska, nebolo lekára, lekárky, ktorí sa zaoberali a skúmali dané ochorenie, ktorým som nenapísala, ktorých som nepožiadala o pomoc. Počas pobytu v nemocnici som si naštudovala všetko, čo mi nosila izbová lekárka, o neurológii, o danom ochorení a snažila som sa pochopiť, čo sa mu vlastne stalo. Hľadala som možnosti, ako mu pomôcť, aj keď nie vždy boli podľa predstáv lekárov. Keď však videli, že sa nemienim vzdať, podporili ma a za to im budem navždy vďačná.

Dnes, keď po rokoch prichádzame na pravidelné kontroly k lekárke, ktorá nás sprevádza od samého začiatku synovho ochorenia, vždy žasne nad zázrakom. Môj syn chodí, rozpráva, žije život ako každé iné dieťa s malými obmedzeniami a odlišnosťami, ktoré ho robia jedinečným dôkazom toho, aká silná je žena, ktorá sa nevzdala, aká silná je žena, ktorá ho vychováva, lebo vychovávať a starať sa o dieťa, akým je on, dokáže len žena, ktorá má v sebe patričnú silu. Vždy, keď sa naňho pozriem, si uvedomím, že je vo mne skrytá sila zmeniť a uniesť aj na prvý pohľad nemožné.

Ak sa zmierime so stavom, ktorý nám neprináša radosť, ak nemáme odvahu na to prekročiť prah svojho strachu, nikdy nezistíme, aká sila v nás drieme. A verte mi, nech prechádzate čímkoľvek, tá sila je v každej z nás. Stačí si dôverovať, veriť v seba a vo svoje schopnosti.

Silná žena sa nebojí pozrieť pravde do očí, silná žena sa pýta, hľadá pravdu, nevzdáva sa, neklopí zrak pred strachom, nebojí sa bolesti, lebo vie, že ju učí rásť. Začína tam, kde iní skončili, vie si priznať svoje slabosti a urobí z nich svoje prednosti, silná žena vie odpúšťať iným a hlavne sebe, vie prijať a zmieriť sa s tým, čo nie je určené pre ňu, a hlavne verí v seba, verí, že dokáže zvládnuť každé bremeno či skúšky, ktoré sú jej dané.

Silná žena je v každej z nás. Naberme odvahu a zobuďme ju, zmeníme si tým život a zmeníme ho aj ľuďom okolo seba.

Viac sa dočítate v novinke Kúsok každej z nás zo série (Ne)verná .